3 tehnike za povećanje produktivnosti kod izrade newslettera
Jesi li se ikada našla u situaciji da odgađaš pisanje newslettera sve do trenutka kada postaneš svjesna da ga nećeš stići napisati, urediti i poslati u vrijeme koje si odredila?
Znam da se mnogo poduzetnica suočava s ovim izazovom, posebice kada rade na ostalim aktivnostima koje su na prioritetnoj listi zadataka.
Kada o newsletteru razmišljaš kao samo o još jednoj aktivnosti koju moraš obaviti, ponekad ti se ona čini kao nešto što bi najrađe odgodila, barem do idućeg tjedna.
Ali to ne mora biti tako.
Zašto je newsletter bitan u tvom biznisu?
Kada bih ti rekla da putem newslettera
- gradiš prisniji odnos sa zajednicom, drugačiji nego što je to na društvenim mrežama,
- tvoja zajednica se povezuje s tobom, tvojim brendom, ali i
- pomažeš svojim idealnim klijentima uz besplatne savjete i plaćene ponude
bi li drugačije počela razmišljati o samoj aktivnosti pisanja i kreiranja newslettera?
Tvoj newsletter je most koji gradiš kako bi došla do svojih idealnih klijenata, ali i koji koristiš za dvosmjernu komunikaciju sa svojom zajednicom.
Tehnike za povećanje produktivnosti kod pisanja newslettera
Kada na svojoj listi vidiš zadatak “poslati newsletter”, uvjerena si da to neće biti baš tako jednostavno, nisi sigurna od kuda krenuti i zbog toga odgađaš to za sutra.
Pisanje newslettera postat će jednostavnije kada ga podijeliš na manje korake, a to može biti ovim redoslijedom:
- Izbor teme newslettera (ovu aktivnost možeš planirati unaprijed za čitavi mjesec)
- Istraživanje o temi (ako je potrebno)
- Pisanje teksta
- Uređivanje teksta (gramatika, dodavanje, izmjena dijelova teksta)
- Unos teksta na email platformu
- Dodavanje linkova, grafika
- Testiranje slanja maila
- Slanje ili zakazivanje slanja
Kako ti sada izgleda aktivnost “poslati newsletter”?
Uz navedeni primjer da razdijeliš veliki cilj na više manjih koraka, postoje tehnike koje možeš isprobati kako bi bila produktivnija i kako bi ostala dosljedna u kreiranju i slanju newslettera.
Zbog toga ti donosim 3 tehnike za povećanje produktivnosti koje su besplatne i koje će ti pomoći olakšati cijeli ovaj proces. One zahtijevaju tvoju organizaciju i spremnost da isprobaš svaku od njih, a na kraju ćeš odlučiti koja je najbolja za tebe.
1. Tematski dani
Kada kreiranje newslettera podijeliš na manje korake, točno znaš na kojem dijelu trebaš raditi da bi mogla krenuti na sljedeći korak.
Ali kako to iskoristiti da povećaš svoju produktivnost?
U slučaju da želiš napisati 2 newslettera za iduća 2 tjedna, u svoj raspored ubaci tematske dane.
To znači da ćeš jedan dan istraživati o obje teme o kojima ćeš pisati i zabilježiti glavne misli i natuknice.
Drugi dan ćeš napisati tekst za oba newslettera.
Treći dan ćeš još jednom pročitati tekst i, ako je potrebno, dodati izmjene. Nakon toga preostaje samo unijeti ga na email platformu, dodati linkove i zakazati slanje za određeni dan.
Na ovaj način, kada grupiraš slične aktivnosti, produktivnija si i brže ćeš obaviti taj jedan zadatak jer je tvoja pažnja usmjerena na istu aktivnost i nema skakanja s jednog zadatka na drugi.
2. Pomodoro tehnika
Odličan alat koji ti omogućava da zadržiš fokus na jednom zadatku i zbog kojeg postaješ produktivnija. Pomodoro tehnika izvodi se u 4 intervala, a može se ponoviti i više puta, sve dok zadatak ne bude izvršen.
A kako funkcionira?
- Odaberi zadatak na kojem ćeš raditi. Kod kreiranja newslettera kreni po redu, prema gore navedenim koracima.
- Uključi timer na 25 minuta i radi na tom zadatku.
- Napravi pauzu od 5 minuta u kojoj ćeš protegnuti noge, skuhati kavu ili čaj.
- Ponovno uključi timer na 25 minuta i kreni dalje sa zadatkom. Ove intervale ćeš ponoviti 4 puta nakon čega uzmi dužu pauzu (od 15 do 30 minuta).
Što ti donosi ova tehnika?
Fokus na jedan zadatak, ali i vremensko ograničenje u kojem ćeš postići odlične rezultate u kraće vrijeme. Jer poznata je činjenica da ćemo određenu aktivnost izvršiti za onoliko vremena koliko si sami odredimo i prema tome ju odužiti na 90 minuta ili ju odraditi za 40 minuta.
3. Blokiranje vremena (Time blocking)
Kada radiš plan za idući tjedan, u svoj raspored unesi točno određeno vrijeme u danu kada ćeš raditi na kreiranju svog sljedećeg newslettera. To možeš napraviti tako da ćeš aktivnost podijeliti na manje korake i rezervirati nekoliko sati u danu da ih izvršiš kako bi tvoj newsletter nastao i bio spreman za slanje.
Na ovaj način točno znaš koji dan ćeš raditi na kreiranju svog newslettera i daješ si obećanje da ćeš to i napraviti, jer kada se nađe u kalendaru, veće su šanse da to i ostvariš.
Zaključak
Bez obzira koja metoda ti se, dok čitaš o njima, čini kao najbolji odabir za tebe, pokušaj isprobati svaku od njih da vidiš koja podržava tvoj tempo.
Nakon primjene, podijeli sa mnom koja od njih ti najbolje odgovara i uz koju si uvidjela pomake i rezultate.
A ako znaš nekoga kome bi ovaj članak koristio, slobodno ga podijeli.