virtualni asistenti

Tko su virtualni asistenti?

Ako ste se zapitali tko su virtualni asistenti, na pravom ste mjestu.

Zamislite od kojih se sve aktivnosti sastoji jedan radni dan poduzetnika.

Tu bismo mogli nabrojati zadatke kao što su administrativni poslovi, izrada ponuda, izrada računa, organizacija sastanaka, digitalni marketing, izrada web stranica, održavanje web stranice, vođenje društvenih mreža, pisanje članaka,…

Sve te aktivnosti doprinose rastu i razvoju poduzeća/obrta, no može li jedna osoba stići odraditi svaku od njih?

Ukoliko se nađete u situaciji da započinjete s jednim zadatkom pa se prebacujete na drugi jer želite sve završiti na vrijeme, stanite na kratko i odredite prioritete. Sve ono što treba biti odrađeno, a možete prebaciti nekome drugome, za vas će odraditi virtualni asistent.

Tko je virtualni asistent?

Virtualnog asistenta možemo opisati kao samozaposlenu osobu koja pruža usluge svojim klijentima u različitim područjima poslovanja (ovisno o vašoj niši, ali i specijalizaciji virtualnog asistenta).

Korištenjem usluga virtualnog asistenta dobivate vrijeme koje možete utrošiti na kvalitetno obavljanje aktivnosti vezane uz vaš core business ili ga možete provesti na bilo koji drugi način.

Vi znate da će zadaci dodijeljeni virtualnom asistentu biti odrađeni pa samim time svoju pažnju možete usmjeriti na druge stvari.

Prednosti rada s virtualnim asistentom

U nastavku ćemo navesti neke od prednosti rada s virtualnim asistentom.

  1. Možete delegirati aktivnosti koje trebate svakodnevno odraditi, a koje nisu na vrhu vaše liste omiljenih zadataka
  2.  Virtualnog asistenta plaćate po odrađenom projektu, satnici ili paušalno, ovisno o vrsti posla koji dogovorite
  3. Ne trebate osigurati radni prostor niti opremu za rad virtualnog asistenta
  4.  Ne trebate zaposliti osobu, nego virtualnog asistenta angažirate za one poslove koje želite delegirati

Ovisno o vrsti zadatka koji ćete delegirati, bitno je da virtualnom asistentu osigurate informacije koje su potrebne za uspješno obavljanje zadatka. Ukoliko želite da virtualni asistent za vas održava web stranicu, morat ćete osigurati pristup svojoj web stranici te dati upute i informacije na koji način želite da zadatak bude izvršen.

Kako odrediti koje zadatke delegirati virtualnom asistentu?

Ponekad je teško odrediti koje aktivnosti bi predali drugoj osobi da ih odradi umjesto nas. No promišljanjem o zadacima koje odrađujemo svaki dan i kategoriziranjem istih vrlo je jednostavno doći do zaključka koji dio poslovanja možemo prepustiti virtualnom asistentu.

Evo i jednostavnih koraka koji će pomoći:

1. Napišite listu aktivnosti koje dnevno obavljate

2. Prioritizirajte navedene zadatke na sljedeći način

  • Hitno i bitno – ono što morate učiniti odmah i o čemu ovisi vaše poslovanje
  • Nije hitno, ali je bitno – one aktivnosti koje su bitne za poslovanje, za koje postoje određeni rokovi pa ih zato možete planirati
  • Hitno, ali nije bitno – zadaci koji su bitni za poslovanje, ali ih možete delegirati nekome drugome da ih odradi umjesto vas
  • Nije hitno i nije bitno – aktivnosti koje radite dnevno, a nisu bitni za vaše poslovanje, za napredovanje ili vam ne donose vrijednost. Njih odgodite ili ih eliminirajte. To su najčešće aktivnosti koje vam kradu vrijeme, a toga niste ni svjesni.

3. Sve one aktivnosti koje se nalaze pod oznakom „Hitno, ali nije bitno“ možete delegirati virtualnom asistentu. Aktivnosti koje morate odraditi, a oduzimaju vam vrijeme kada biste mogli raditi drugu važniju aktivnost.

Sada imate okvirnu sliku o tome kako vam virtualni asistent može pomoći, no ako postoji još koje pitanje, slobodno dogovorite 20 minutne konzultacije.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *