prva rečenica tvog newslettera

Kako napisati prvu rečenicu tvog newslettera?

Najteži dio pisanja predstavlja ti sastavljanje prve rečenice tvog newslettera?

Sjedeći ispred praznog papira i čekajući na inspiraciju ponekad se zna dogoditi da prođu minute i minute dok ne ispišeš tu prvu rečenicu.

A onda slijedi red brisanja, ponovnog pisanja, sve dok ne odlučiš da ćeš ipak to preskočiti i poslati svoj newsletter dan kasnije.

Znam da je izazovno, ali moram ti reći da nisi jedina.

Zašto je prva rečenica tvog newslettera važna?

Prva rečenica će uvesti čitatelja u priču, zaokupit će njegovu pažnju i pobuditi znatiželju. A ono što je bitno je da će nakon čitanja prve rečenice čitatelj htjeti pročitati i nastavak. Zbog toga u prvoj rečenici svog newslettera daj osobi razlog da ostane.

Posao tvoje prve rečenice je da zainteresira osobu i počne čitati onu koja slijedi iza nje.

A evo i savjeta kako možeš napisati svoju prvu ili uvodnu rečenicu.

Što tvoja publika želi?

U svom newsletteru pišeš o jednoj temi i rješenju jednog izazova kojeg ima tvoja ciljana skupina. 

Zbog toga u svojoj prvoj rečenici spomeni ono što tvoj idealni klijent treba čuti kako bi poželio pročitati i ostatak.

Umjesto da newsletter započinješ na sljedeći način: Danas ću s tobom podijeliti kako sam nakon dugotrajnog testiranja došla do svog prvog klijenta.

tvoja prva rečenica može biti malo zanimljivija i glasiti: Dolazak do mog prvog klijenta potvrdio mi je teoriju da to ne mora biti težak zadatak.

Sama rečenica u kojoj publici daješ naznaku što ih čeka, uvodiš ih u priču, ali i uz koju dolaze do zaključka da je to moguće i za njih i da mogu postići taj rezultat je razlog da nastave čitati tvoj newsletter. 

Postavi pitanje

Prva rečenica u formi pitanja daje čitatelju razlog da razmisli o mogućem odgovoru i ako već na njega odgovori “Da, to je i moja situacija!”, poželjet će nastaviti s čitanjem. 

Ako je to pitanje koje i on ima i s kojim se i inače susreće, bit će zainteresiran vidjeti koji je mogući odgovor ili savjet koji se krije u nastavku newslettera.

Na primjer uvodni dio kao: Danas ti želim dati 3 savjeta kako pametno raspodijeliti svoj mjesečni budžet.

možeš zamijeniti pitanjem i to formiranim tako da se tvoj idealni klijent (kojeg si detaljno raspisala) prepozna u njemu i on može glasiti: Koliko puta si prekršila obećanje samoj sebi i kupila još jednu torbu?

Nakon što pročita pitanje, pomislit će: Da, ta sam i baš me zanima priča i što se nalazi u tekstu iza ovog pitanja.

Koji od ova 2 uvoda se tebi čini zanimljivijim?

Podijeli statistički podatak / činjenicu

U tekstovima volimo brojeve i statistiku, ali i to kada možemo određenoj situaciji dodijeliti mjerljivo obilježje.

Na primjer, ako ti kažem da: Puno ljudi napušta košaricu dok kupuje online.

bi li to bila dovoljno snažna rečenica koja će te potaknuti na daljnje čitanje?

A što kažeš da ju preoblikujemo u: 55% korisnika napušta košaricu u toku kupnje zbog jedne stvari koja ih smeta. 

U drugom primjeru već na početku dobivamo konkretne informacije koje će potaknuti osobu da sazna zašto se to događa i krenuti s čitanjem, iako to možda ponekad znači da će prvo proći po tekstu da pronađe odgovor. 

Već u prvoj rečenici zaokupili smo njihovu pažnju, a oni, ako i sami prodaju online, htjet će znati zašto se to događa i kako mogu riješiti taj problem.

A da nadopunim primjer i ne ostavim te s upitnicima iznad glave – jer sigurno i ti želiš saznati odgovor 🙂 – do ove situacije s napuštanjem košarice dolazi zbog visokih naknada slanja (prema podacima na koje sam naišla).

Podijeli vrijednost koju dobivaju čitatelji

Kako bi već u prvoj rečenici i uvodnom dijelu čitatelji saznali što ih očekuje u tekstu newslettera, podijeli vrijednost zbog koje će htjeti nastaviti čitati daljnji tekst. 

Ako u newsletteru dijeliš novu epizodu podcasta, možeš ga započeti na sljedeći način:

[Pozdrav],

Ako se pitaš kako povećati svoje prihode, ova podcast epizoda je za tebe.

ili

Povećanje prihoda je moguće, a da to postigneš ne moraš raditi 15 sati dnevno. S tobom dijelim kako u novoj podcast epizodi.

Nakon što si podijelila glavnu misao i vrijednost koju će dobiti, čitatelj će biti zainteresiran saznati više i pročitati ostatak teksta u kojem pišeš o temi i daješ savjet, korake ili upute.

Zaključak

Prvu rečenicu tvog newslettera čitatelj će vidjeti odmah nakon što klikne na mail.

Ta rečenica može ga zainteresirati ili već ovdje možeš izgubiti njegovu pažnju.

Ali ako si već postigla to da osoba klikne na mail (zbog odličnog naslova newslettera), nastavi tako što ćeš zaokupiti pažnju čitatelja prvom rečenicom, dati mu kratki uvid što može očekivati u tekstu i unijeti dozu zabave i znatiželje zbog koje će krenuti s čitanjem i sljedeće rečenice.

A ti ispuni njegovo očekivanje i daj mu razlog da i idući put otvori tvoj newsletter zbog sadržaja koji dijeliš. Zato sada uzmi papir i olovku i prema uputama i savjetima iznad pokušaj napisati uvodnu rečenicu koja će uvesti čitatelja u priču na zanimljiv način.

Koje je tvoje pravilo kojeg se držiš kada krećeš s pisanjem uvodnog teksta za newsletter?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *